ČESKÉ KORUNOVAČNÍ KLENOTY NA DOSAH …

04.01.2016 20:22

V tomto roce uplyne 700 let od narození Otce vlasti Karla IV., českého krále a  římského císaře, a celý  rok 2016 se ponese ve znamení oslav tohoto výročí.

    Proto jsme si nemohli nechat ujít výstavu ve Vlastivědném muzeu v Olomouci, které připravilo jako první v České republice unikátní expozici České korunovační klenoty na dosah, která mapuje dobu Karla IV. na Olomoucku. Expozice shrnuje život a dílo jednoho z nejvýznamnějších panovníků středověké Evropy, ale také epochu lucemburské vlády na Olomoucku, a to od nástupu Jana Lucemburského na český trůn roku 1310 až do počátku husitských válek.

      Klienti se seznámili s tím, jak vypadala středověká vesnice, opevněné šlechtické sídlo či město, co naši předkové jedli, jakou měli mzdu a co si za ni mohli pořídit. Prohlédli jsme si velkoprostorové 3D modely a sochy, vše o životě i díle Karla IV., komnaty s dobovým oblečením i expozici gotických zbraní.

       Klienti ale nejvíc obdivovali vrchol výstavy a to jsou mistrovské kopie Českých korunovačních klenotů. České korunovační klenoty jsou unikátním souborem ze sbírky Svatovítského pokladu, který zahrnuje Svatováclavskou korunu, královské žezlo, jablko, korunovační plášť a pouzdra na předměty. Svatováclavskou korunu, nejstarší a nejvzácnější předmět ze souboru, nechal zhotovit Karel IV. při příležitosti své korunovace v letech 1345–1346. Při její výrobě bylo použito téměř 2,5 kg zlata o ryzosti 22 karátů a desítky drahých kamenů, kterým vévodí červený rubelit na čelní straně. Bylo jí korunováno 22 českých panovníků. Originální korunovační klenoty jsou uloženy v Korunní komoře chrámu sv. Víta v Praze, odkud jsou vynášeny jen při zvláštních příležitostech. České korunovační klenoty patří mezi národní kulturní památky a největší poklady naší země, a mají nevyčíslitelnou hodnotu.

      Na závěr prohlídky měli klienti možnost vyfotit se ve speciálním fotokoutku v podobě trůnního sálu a pohladit si pro štěstí katův popravčí meč, který jim udělil požehnání.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode