Dny evropského dědictví

11.09.2017 09:00

V rámci Dnů evropského dědictví a otevřených památek jsme se vydali do města. Zvolit cíl bylo náročné a hodně diskutabilní, vždyť památek v Olomouci je nesčíslně. Nakonec nás zlákala prohlídka katedrály svatého Václava spojená s návštěvou Arcidiecézního muzea, které se nachází v sousedství katedrály na Václavském náměstí v Olomouci. 

Katedrála sv. Václava je dominantou města a to především svojí hlavní věží, jejíž výška je 102 metrů. Je nejvyšší novogotickou věží v České republice. V interiéru katedrály se nachází renesanční kaple s náhrobkem posledního olomouckého Přemyslovce, fresková výzdoba a také největší zvon na Moravě. Při prohlídce katedrály se rozezněly varhany a my jsme si užívali téměř tajemnou a mystickou atmosféru tohoto prostředí. 

Arcidiecézní muzeum v sousedství katedrály je muzejní komplex bývalé rezidence olomouckých děkanů, kde se nachází depozitáře s bohatou malířskou a štukovou výzdobou a v horním patře je zřízena domácí prelátská kaple. Obrazy, sochy a náboženské relikvie, prohlídka kaple, točité schodiště, naleštěné parkety…a padající přezůvky jako někde na hradě….. 

Fotíme se kde se dá a po prohlídce chvíli odpočíváme na lavičkách před katedrálou. Dýchla na nás historie a povídáme si, co se komu nejvíce líbilo, shodujeme se se smíchem na tom, že to klouzání v papučích…… Kolem nás prochází početná výprava cizinců, mají šikmé oči a nadšeně si fotí katedrálu a svá selfie……Jsou prostě Dny evropského dědictví…….

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode