Konference o divadle lidí s handicapem v Olomouci již potřetí.

08.10.2013 08:00

V úterý 8. října se v kongresovém sále Regionálního centra Olomouc konala v pořadí již III. mezinárodní  teatroterapeutická konference. Kromě odborných příspěvků mohli účastníci konference shlédnout divadelní představení hraná herci s handicapem anebo se zúčastnit workshopů vedených tetatroterapeuty z praxe. Konference se konala ve spolupráci s Ústavem speciálněpedagogických studií a za podpory Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje, Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a statutárního města Olomouc.

Konferenci zahájil PaedDr. Petr Matuška, Ph.D. za pořádající organizaci Klíč – centrum sociálních služeb, p. o. společně s Mgr. Irenou Lintnerovou viceprezidentkou APSS ČR pro ambulantní služby, prof. PaedDr. Milanem Valentou, Ph.D. z Ústavu speciálněpedagogických studií Pdf UP a Mgr. Irenou Sonntagovou, vedoucí odboru sociálních věcí krajského úřadu Olomouckého kraje. Hned v úvodu mohli účastníci konference shlédnout taneční představení Vlasy, které uvedl taneční soubor Domino z Klíče – centra sociálních služeb p. o. Poté s příspěvkem Cíle v teatroteripii vystoupila Bc. Markéta Sauerová, která účastníkům nastínila koncepci
a hlavní témata konference. S příspěvkem Teatroterapeutický projekt s pedopsychiatrickými klienty vystoupila Mgr. Jana Šilarová z Ústavu speciálněpedagogických studií. Slečna Šilarová také účastníkům konference shrnula průběh a výsledky svého pětiletého působení v Psychiatrické léčebně ve Šternberku. Po krátké přestávce vystoupil s příspěvkem Arteterapie sluchově postižených osob Jindřich Zemánek, který krátce představil i divadelní soubor PANTOMIMA S. I. z Brna a Evropské centrum pantomimy neslyšících.

Divadelní přestavení Putování, aneb voda hučí, vítr fučí, země mlčí, oheň praská – klíč je láska předvedl soubor Divadlo MY, který funguje při Klíči – centru sociálních služeb p. o. Divadelní představení bylo lyrické a téměř beze slov, znázorňovalo boj člověka s přírodou, jeho marnost a hledání pokory. Hned poté vystoupili s příspěvkem Příklad spolupráce vidících
a nevidomých na jevišti Mgr. Ladislav Muroň a Mgr. Petra Goliášová z Divadélka Fortel a Nové Akropolis o. s. z Brna. Dopolední část programu uzavřel divadelní soubor z Denního stacionáře Okýnko z Mohlenice s představením O ježkovi, který rád tančil. Představení vzniklo před dvěma lety pro děti z mateřských škol, ale svým nadhledem a provedením bylo zajímavé i pro dospělého diváka, přestože bylo zcela zachováno v původním zpracování.

V odpoledních hodinách vystoupila Mgr. Miroslava Jamborová z Ústavu speciálněpedagogických studií UP v Olomouci s příspěvkem Inscenační tvorba v teatroterapii. Příspěvek vycházel z výzkumu, který realizovala v rámci své diplomové práce pod vedením Mgr. Martina Dominika Polínka, Ph.D. Poté vystoupil s příspěvkem o divadelním představení Chráněné území ředitel městského divadla Divadla z Pasáže Matúš Petričko. Posledním příspěvkem konference byla prezentace Kateřiny Kelarové z občanského sdružení Tripitaka o. s. o divadle v sociální akci a projektu Samodiva (divadlo matek samoživitelek). Příspěvek byl velmi emotivní, jelikož společně s paní Kelarovou přijela i jedna účastnice projektu a rozhovořila o tom, co všechno ji projekt přinesl a jak jí v životě pomohl.

            Od třetí hodiny odpoledne pak měli účastníci konference možnost zúčastnit se jednoho ze dvou workshopů. Prvním byl workshop vedený lektory z PANTOMIMY S. I. na téma praktické využití loutkového pohybu na scéně a druhý vedly Bc. Darina Deáková a Bc. Markéta Sauerová
a vycházel z komparace přístupů v Divadle MY při Klíči – centru sociálních služeb p. o.
a v dramatické skupině fungující v rámci aktivit občanského sdružení SPOLU Olomouc.  Posledním bodem programu a vyvrcholením celé konference bylo večerní představení Divadla Inventura z Prahy Kabaret na konci světa. Vysoká divácká účast ani menší technické problémy se nepodepsaly na výkonu herců a ti odehráli tragikomickou klauniádu s naprostým přehledem.

 

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode