(Ne)viditelná Olomouc

10.11.2014 20:30

Žít život bez jednoho smyslu, to je … (Ne)viditelná Olomouc!

Výstava (Ne)viditelná Olomouc, která začala 1. srpna a potrvá do 31. ledna 2015, přibližuje návštěvníkům život nevidomých na vlastní kůži.

Výstavu organizuje TyfloCentrum Olomouc, o.p.s., které poskytuje služby sociální prevence od roku 2001 pro osoby se zrakovým postižením v Olomouckém kraji formou sociálních služeb typu vzdělávacích, klubových a aktivačních činností, poradenství, depistáže atd.

Výstava přilákala i naši pozornost, a tak jsme se 9. listopadu vypravili poznat, jaké to je, žít bez zraku …Na výstavě nás přivítala paní Romana Hladišová, která je od narození nevidomá. Oči jí dělá vodící psí slečna Andie. Paní Romana vystudovala vysokou školu, je vdaná a má syna. Je velmi optimistická a má ohromný smysl pro humor. Zavedla nás do místnosti, kde byla absolutní tma, kde jsme si vyzkoušeli, jaké to je pohybovat se bez zrakových vjemů. Udělali jsme tzv. vláček, kdy jsme se drželi jeden druhého rukou za rameno, a postupovali za sebou. Velmi brzo se ale jedna skupina oddělila od druhé a následovalo volání - my vás nevidíme a paní Romana odpovídala – já vás taky ne … Když jsme se „našli“ a usadili na lavici, podávala nám různé předměty, které jsme měli poznávat jen podle hmatu. Jana s Martou byly velmi šikovné a poznaly například šišku, kokosový ořech nebo dokonce želví krunýř. Andrea zase poznala kůži z lišky a nechtěla ji poslat dál, protože se jí líbilo, jak je krásně hebká. Byla u toho velká legrace a zároveň si snad každý i trochu uvědomil, jak je úžasné, že vidí…

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode