Poznávací výlet Litovelským Pomoravím

08.08.2014 22:21

Byl slunný, prázdninový čtvrtek 8. srpna 2014. Honem dobalit batůžky, nezapomenout na pláštěnku, pití a hlavně repelent a můžeme se vydat na výlet Litovelským Pomoravím zakončený v Hynkově u splavu.

Z náměstí Hrdinů nám jel autobus číslo 20, který nás zavezl rovnou do Horky nad Moravou. Odtud naše kroky směřovaly směrem ke Sluňákovu, jehož okolí už někteří z nás dobře znají. Minuli jsme Sluňákov a vydali se po cyklostezce vedoucí z Horky směrem na Hynkov. V doprovodu poznávacích tabulí, které komentovaly tamější krajinu, faunu a floru jsme kráčeli Litovelským Pomoravím. Cesta nám velice rychle ubíhala, jelikož jsme šli po rovné vyasfaltované cyklostezce, žádný kopec, žádný nerovný terén, jen příjemná procházková chůze, kterou nám občas narušila skupinka projíždějících cyklistů, jimž jsme museli uvolnit cestu.

Po necelé hodince a půl jsme došli na kraj lesa a před námi se otevřela pole a v dáli pohled na malou vesničku Hynkov. Pohodlná cyklostezka se najednou změnila v prašnou polní cestu, která nás dovedla až do středu Hynkova. Zastavili jsme se až u Hynkovského mlýna. Mlýn je z části přebudovaný na sezónní hospůdku a obytnou část. Po chvíli odpočinku jsme se vydali po hrázce k hospůdce „Pod Sépkó“, kde se nám už připravoval oběd. U dveří nás přivítal Vašek, majitel hospůdky, s nímž jsme se pozdravili a sotva jsme usedli ke stolu, už nám Vašek nesl vychlazenou kofolu na uhašení velké žízně. „Tahle je na účet podniku a na přivítanou!“ Pronesl Vašek a už začal servírovat lahodné cigáro a libové koleno z udírny. Každému z nás se sbíhaly sliny nad dobrotou, která na talíři tak úžasně voněla. Vzájemně jsme si popřáli dobrou chuť a pustili se do jídla.

Po zaslouženém odpočinku a výtečném obědě jsme se s panem domácím rozloučili a vydali se k Hynkovskému splavu. Cestou jsme měli štěstí a u Mlýnského náhonu řeky Moravy jsme viděli skupinku vodáků, kteří brázdili řeku Moravu. Hlasitým AHOJ, pozdravem vodáků, jsme je pozdravili a zamávali jim na šťastnou plavbu. Za chvíli jsme dorazili k cíli.

Hynkovský splav rozděluje řeku Moravu na dvě ramena, Hlavní Moravu a Mlýnskou Moravu. Hynkovský splav – „Hynkovský jez“ se řadí mezi jeden z nebezpečných jezů na řece Moravě. Je vybaven pěnovou záchranou podkovou a 30 metrovým lanem pro záchranu tonoucího. Na březích jsou osazeny varovné cedule s přesnou polohou místa v GPS souřadnicích a rovněž s bezpečnostními pokyny v českém a anglickém jazyce.

Jelikož nám zbývala asi ještě hodinka do odjezdu autobusu, usadili jsme se podél břehu řeky Moravy. Kdo chtěl, mohl si nohy zchladit v řece, nebo si jen tak sednout, zavřít oči a relaxovat při šumu vody valící se splavem. Bylo to krásné a pohodové zakončení výletu. Ač neradi, museli jsme se vydat zpět na cestu domů. Tentokrát jsme si počkali na autobus, který nás zavezl přímo do města.

Unaveni po celodenním výletu jsme lehce v autobuse podřimovali a v uších nám zněl příjemný šum řeky Moravy. S těmito pocity jsme zakončili tento celodenní výlet. 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode