Příměstský tábor 20. 6. – 24. 6. 2016

02.07.2016 16:41

Malý svět techniky v Dolní oblasti Vítkovice

V pondělí jsme zahájili příměstský tábor 2016 výletem na jedinečnou výstavu v  areálu Dolních Vítkovic v Ostravě, která nám odhalila zábavným způsobem tajemství technických vynálezů od parního stroje až po současnost. Cesta do středu země byla první částí expozice. Tam nás v uvítacím videu do tématiky zasvětil Jules Verne jako průvodce výstavou. Tajemství ocelového města  nás seznámilo s tajemstvím výroby surového železa, jeho přerodu v ocel. Při Cestě kolem světa za 80 dní  jsme nahlédli do železniční zastávky Nová Role se stanovištěm výpravčího, vyzkoušeli si telegraf a Morseovu abecedu. Robur dobyvatel byl věnován výrobě elektřiny. V sekci Pán světa si klienti vyzkoušeli mototrenažer Honda nebo autotrenažer Škoda Fabia. K dispozici nám byl také alegorický model přistávacího modulu Vostok 1 nebo letecký simulátor L-200 Morava. Konečné části expozice vévodila ponorka Nautilus kapitána Nema, kde jsme poseděli v dobovém interiéru salónu kapitána, vyzkoušeli si periskop a dobový potápěcí oblek. V závěru klienty zaujala interaktivní sekce vody, zvuku a světla, kde měli možnost vyzkoušet si ovládání různých vodních čerpadel, zvukových a světlených zařízení.

 

Buchlovice aneb barokní skvost jako dar ženě

V úterý jsme se zajeli podívat na zámek Buchlovice. Zámek leží v Buchlovicích ve Zlínském kraji, asi 11 km od města Uherské Hradiště. Patří k nejvýznamnějším barokním šlechtickým sídlům na území České republiky. Byl postaven urozeným hrabětem Janem Dětřichem Petřvaldským jako galantní dar své manželce. Celý barokní komplex se skládá ze dvou zámeckých budov a rozsáhlého parku. Během prohlídkového okruhu si klienti s průvodcem prohlédli reprezentativní a obytné prostory zámku. Potom navštívili zámecký park, prohlédli si výstavu fuchsií, chovnou stanici dravých ptáků a oboru s lamami. Na závěr se občerstvili v Zámecké čokoládovně. Milovníky pohádek určitě potěšilo, že se prošli místy, kde se v roce 2010 natáčela pohádka Čertova nevěsta režiséra Zdeňka Trošky.

 

Život na Hané aneb den s řemesly a grilováním

Ve středu jsme se vydali na výlet do Příkaz. Nejprve nás čekala komentovaná prohlídka skanzenu. Průvodkyně nám ukázala špaletové stodoly z 1. poloviny 19. století a kompletní hanácký statek s obytnou a hospodářskou částí z r. 1875, na něž navazovaly zahrady se starými ovocnými stromy. Všechny stavby v areálu, které jsou nemovitými kulturními památkami, doplňoval venkovský mobiliář z let 1799 – 1950. Seznámili jsme se s chovem zvířat. Viděli jsme králíky, ovce, kozy, prase. Poté jsme vyrazili za paní Vlkovou ze Spolku řemesel ručních. Zde jsme si užili bohatý program, který zahrnoval osvěžení v bazénu, grilování špekáčků, ukázky kovářské práce - vykování klínku a hřebíku, vyzkoušení si techniky práce s ovčí vlnou od česání až po výrobu plstěného ovčího rouna, možnost podívat se na domácí mazlíčky (papoušky, kotě a německého ovčáka).

 

Přišel – viděl - Litovel

Ve čtvrtek jsme vyrazili na výlet do Litovle. Zaujala nás komentovaná interaktivní prohlídka muzea s průvodcem, kde jsme zhlédli expozici gramofonů a poslechli jsme si hrací skříňku. Viděli jsme expozici siláka G. Frištenského s možností vyzkoušet si silovou páku a jízdu na veslařském trenažéru. Vychutnali jsme si expozici kávy s možností ochutnávky čerstvě pražené kávy. Poté jsme se prošli na náměstí Přemysla Otakara k radniční věži. Někteří odvážlivci zdolali její schodiště a na ochoze je čekala vyhlídka do širokého okolí. Výlet jsme si zpestřili návštěvou cukrárny a procházkou ve Smetanových sadech kolem Uničovského rybníka.

 

 

Přerov – brána Moravy

Příměstský tábor vyvrcholil pátečním výletem do města Přerov. Navštívili jsme muzeum Jana Ámose Komenského, kde jsme si prohlédli expozice věnované historii Přerovska od hlubokého pravěku.  Během krátké doby jsme prošli dobou kamennou, bronzovou, železnou až do nedávné minulosti, která byla reprezentovaná vybavením školních tříd a také vybavením ložnic a toalet. Další navštívené expozice byly věnované velkému českému mysliteli, filosofovi, spisovateli a učiteli Janu Ámosi Komenskému, minerálům, obsáhlé sbírce motýlů a brouků. Následovala procházka a prohlídka rozkvetlého parku Michalov a zakončení sladkou tečkou v cukrárně.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode