Příměstský tábor 2015

02.07.2015 08:00

Týden výletů jsme v pondělí odstartovali programem ve Starém městě u Uherského Hradiště v jediné kovové ZOO v Evropě. To, že jsou zde zvířata netradiční, originální a nekoušou, tak trochu vyplývá již z jejího názvu: KOVOZOO. Jsou vyrobena z odpadních materiálů, především kovu, ze dřeva a případně i jiných surovin. Pro návštěvníky jsou znamením, že i ze zdánlivě nepotřebného materiálu mohou vzniknout věci nejen krásné a zajímavé, ale i nadále užitečné. Většina zvířat je v životní velikosti a jejich propracovanost a dokonalost provedení odráží dovednosti tvořivých mistrů. V areálu jsme vystoupali po schůdcích do dopravního letounu L – 610, usadili se do pohodlných sedadel a představovali si let tímto největším dopravním letounem zhotoveným v LETu Kunovice.  Součástí areálu je také loď jménem Naděje. Na její palubě jsme relaxovali po dobrém obědě. Pět odvážlivců zdolalo 96 schodů a vychutnalo si výhled z Majáku Šrotík z výšky 27 metrů do blízkého i širokého okolí. Déšť nás trochu obcházel, ale zvlažilo nás během dne jenom pár kapek.    

 

V úterý jsme navštívili hrad Špilberk v Brně. Počasí v Olomouci nebylo před odjezdem zrovna vlídné, a tak jsme z vlaku co chvíli zkoumali oblohu, zda už neprší. Počasí se v Brně umoudřilo, a tak jsme v rámci interaktivní stezky s názvem "Šifra Špilberk", která prochází celým areálem hradu mohli hledat v doprovodu průvodkyně indicie k rozluštění tajemství této nedobytné pevnosti. Na základě informací průvodkyně z historie hradu jsme na jednotlivých stanovištích vyplňovali hrací kartu hry a závěrečnou tajenku, která nám objasnila, proč nebyl hrad nikdy dobyt. Už víme, kdo kraluje na velkém nádvoří, co jsou tzv. „sedille“, známe tajemství hradní studny i „čertovy bašty“. Poslechli jsme si novodobou zvonkohru z patnácti zvonů, z vyhlídek jsme si prohlédli město Brno a ti odvážnější vystoupali na hradní věž, odkud měli Brno jako na dlani. Z hradu jsme se vydali do centra města na náměstí tzv. Zelný trh s historickou budovou Moravského zemského muzea a pestře zdobenou budovou divadla Husa na provázku. Na náměstí nás zaujaly i 3 fontánky měnící barvu se soškami kovových zvířat. A na Zelném trhu jsme se s Brnem rozloučili a plní zážitků vydali na cestu domů.

Ve středu jsme se vydali do muzea s názvem Expozice času ve Šternberku, kde jsme absolvovali komentovanou prohlídku expozice se zábavnými prvky. Ponořili jsme se do hlubin vesmíru a prošli jsme časem i prostorem až do současnosti. Umístili jsme planety do správných oběžných drah, seznámili jsme se s prvními kalendáři i slunečními hodinami. Hubbleův teleskop vytvořil fotografickou vzpomínku na čas, který jsme si v muzeu užili. Závěr výletu jsme využili k posezení v cukrárně a také k procházce po náměstí, kde jsme si poslechli nahrávky o historii města z Info stojanů.

Ve čtvrtek jsme se rozjeli do Kroměříže, kde jsme si prohlédli celý komplex Květné zahrady. Prošli jsme se labyrinty zelených stěn, z kolonády z výšky obdivovali geometrické záhony s pestrými květinami a viděli Pstruží rybníky s vodotrysky. V Ptáčnici jsme krmili holuby a bažanty. Všechny velmi zaujal Králičí kopeček, ve kterém bylo několik králíků a pobavilo bludiště, kde jsme si mohli ve spleti uliček vyzkoušet své orientační schopnosti. Odpoledne jsme se prošli v Podzámecké zahradě s jezírkem, volně se procházejícími pávy, voliérami papoušků a opicemi. Cestu na vlak jsme si zpestřili přechodem řeky přes visutou lávku. Nikdo se neztratil v bludišti a všichni statečně zdolali pohupující se lávku, a tak jsme v plném počtu vyrazili vlakem zpět do Olomouce.

V pátek jsme se vydali na turistický výšlap v okolí Sv. Kopečku. Vyrazili jsme naučnou stezkou ze Sv. Kopečka do Dolan. Stezka vedla místními lesy a během několika zastavení jsme se seznámili se stezkou a územím, kterým prochází. Z informačních tabulí jsme se dověděli zajímavosti z historie a současnosti zdejšího kraje, získali informace o fungování a zákonitostech místních lesů, o rostlinstvu a živočišstvu, které les tvoří a obývá. Prohlédli si místo spojené s působením mnišského řádu kartuziánů zvané Kartouzka. V jeho stínu jsme si odpočinuli a slupli něco ze svých bohatých zásob v batůžcích. Odtud jsme sestoupili do Dolan, kde jsme navštívili cukrárnu U Bláhů a vydařený výlet zakončili příjemným posezením s kávičkou, zákuskem nebo zmrzlinovým pohárem. A to byla ta správná sladká tečka za vydařeným týdnem výletů! 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode