Příměstský tábor 2017

30.06.2017 22:41

Týden výletů jsme zahájili v pondělí 19. června návštěvou města Nový Jičín. V Muzeu klobouků v domě Generála Laudona jsme se seznámili s pozoruhodným procesem výroby klobouků. Díky interaktivním prvkům jsme zažili aktivní prohlídku, při které jsme odhalili kouzlo vzniku klobouku od prvotně získané suroviny až po finálně ozdobený výrobek. Ve zkoušírně jsme si vyzkoušeli mnoho různých klobouků, čepic i doplňků a pobavili jsme se při vybírání nejslušivějšího modelu. Navštívili jsme také expozici věnovanou Generálu Laudonovi, která mapuje jeho život. Expozice vás provedla všemi etapami generálova života a přiblížila i charakter daného historického období. Po prohlídce muzea jsme si prošli historické náměstí v centru města a park.

V úterý 20. června jsme se seznámili s historickým centrem města Prostějov. Po příjezdu jsme navštívili na náměstí prezentaci středních škol (gymnázium, průmyslová škola), kde nám studenti ukázali různé pokusy. Po přehlídce jsme navštívili muzeum Špalíček s výstavou ,,Pohřbívání v době kamenné". Výstava byla věnována pohřebním zvyklostem v mladší a pozdní době kamenné na základě archeologických nálezů z oblasti střední Moravy. Po programu s průvodcem jsme se odebrali autobusem do aquaparku, kde jsme si vyzkoušeli různé nabízené atrakce - umělý vodní proud, houpací bazén, stěnovou vodní masáž, trojskluzavku, tobogány. 

Ve středu 21. června jsme vyrazili do Čech pod Kosířem. V rámci objednané prohlídky jsme si s průvodcem prohlédli interiéry jižního křídla zařízené ve stylu doby Františka Josefa II. Silva Taroucy z přelomu 19. a 20. století, včetně obrazů slavného českého malíře Josefa Mánesa. Potom jsme navštívili Muzeum filmů Zdeňka a Jana Svěrákových, které se zaměřuje na jejich společné filmy. Prohlédli jsme si kostýmy a kulisy z filmů Obecná škola, Kolja, Tmavomodrý svět, Kuky se vrací, Tři bratři a Tatínek. Dále jsme se prošli rozlehlým zámeckým parkem s rybníky. Ti odvážnější z nás si park a okolí prohlédli z výšky z rozhledny Červená věž, která se v parku nachází. Na závěr výletu jsme se občerstvili v zámecké Levandulové kavárně, kde jsme k dobré kávě dostali i domácí levandulovou sušenku.

Ve čtvrtek 22. června jsme navštívili Lamacentrum, což je ekocentrum s podobou malé farmy. Provozuje ho základní organizace Českého svazu ochránců přírody Pozemkový spolek Hády. Lamacentrum sídlí v bývalém vápencovém lomu Džungle na Hádech na kraji Brna, kam nás zavedla naučná stezka lomu Hády. Hlavním posláním Lamacentra je pomoci najít cestu k přírodě obyvatelům města Brna a jeho okolí. Lamacentrum má být místem setkávání přírody, zvířat a lidí. V centru nám byl nabídnut zážitkový program, kde jsme měli možnost dostat se do přímého kontaktu s lamami, kozami, ovcemi i králíky. Dozvěděli se o nich spoustu zajímavých informací, mohli jsme si je pohladit a dokonce i nakrmit.

Závěr týdne jsme zakončili 23. června v Resortu Hrubá Voda. Po příjezdu vlakem jsme se občerstvili a připravili na jízdu na bobové dráze. Po adrenalinovém zážitku si každý z nás vyzkoušel střílet z luku do slaměného terče. Ještě před obědem jsme nakrmili koně a zhlédli jejich výcvik. Oběd proběhl formou opékání špekáčků nad ohněm, který jsme zakončili zpěvem za doprovodu hry na kytaru.

I přes velmi teplé počasí jsme si všechny výlety užili a už se těšíme na další!

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode