Příměstský tábor 2018

21.06.2018 14:55

Za krásami Prostějova

První den Příměstského tábora proběhlo ve znamení poznávání města Prostějov. Není žádným tajemstvím, že původním plánem byla projížďka na lodích po Punkevních jeskyních Macocha, ale jako by osud zasáhl a klienti se ocitli v tento horký den v aquaparku Prostějov. Ještě, než se den stačil pořádně rozpálit milovníci historie a techniky navštívili Radniční věž, kde se dozvěděli spoustu zajímavých informací a vyšli přes 200 schodů. Mezitím ostatní výletnici, kteří nejsou příznivci výškových budov poznali historické centrum tohoto kouzelného místa, občerstvili
se svačinou ve stínu stromů a podpořili závodníky na koloběžkách. Potom všichni společně vyjeli MHD do aquaparku, který je lákal k ochlazení. Milovníci vody se postarali o zábavu v jejich oblíbeném prostředí, kde si zahráli míčové hry, sklouzli se na tobogánech, využili masáží vířivkami a podvodními tryskami. Druhá skupina si užila slunečného dne po svém a místo vodních radovánek, využila relaxace na lehátkách a občerstvení v místním bufetu. Ač každý po svém, ale všichni společně strávili pondělí 11. 6. 2018.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dešti větru neporučíš, můžeš jen na ně zkusit vyzrát.

Druhý den příměstského tábora, namlsaní předcházejícím slunečním dnem v aquaparku, jsme nehodlali uvěřit ani meteorologickým předpovědím, ani zamračené obloze. Do přistaveného autobusu zajištěného Olomouckým krajem jsme nasedali plni nadšení a očekávání.  Ještě s prvními kapkami na čelním skle autobusu bylo hlásáno, že to nic není a probíhalo povzbuzování a mluvilo se o výborných trubičkách, které na nás čekají v lesním baru v Horní Lipové.  Po 30 minutách neustávajícího deště sice smích nikoho nepřešel, ale začalo se rokovat o tom, že by bylo záhodno aktivovat takzvaný plán B. Plán B ovšem bylo ještě potřeba malinko dotáhnout, a tak se náramně hodila krátká pauza, proměněná v pauzu delší, spojená s návštěvou moc krásné restaurace. Množství vystavených hudebních nástrojů (balalajky, citery, trubky, harmoniky), základní seznámení se s nimi, vůně kávy, živé rozhovory mezi sebou. Už jen kvůli tomu by se dalo říci, že to stálo zato. Ovšem již byl dořešen plán B (objednány vstupenky) a vyjelo se směr jeskyně Na Pomezí. Chvilkové bloudění, dojezd přesně na čas a první skupina zmizela v hloubi jeskyní. Chvíli po ní se vydala i druhá skupina vstříc jeskynní stálé teplotě 7,5 stupňů Celsia. Množství schodů nebylo žádnou překážkou, všichni cestu zvládli úplně výborně a milá, hlasitě a jasně mluvící průvodkyně přispěla k příjemnému zážitku z těchto jeskyní. Déšť jakoby věděl, že prohrál, ustoupil a tak se dalo pojíst na čerstvém vzduchu. Povídalo se, prohlížely vystavené kameny, utrácelo v suvenýrech, popíjela káva. Čas utekl jak mávnutím proutku a bylo nutno myslet na návrat do Olomouce. Počasí si na nás sice nepřišlo, ale přeci se nám malinko vysmálo, to když na zpáteční cestě slunce začalo svítit, co to dalo a dokonce začalo i pálit.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Úsov

Třetí den klienti navštívili zámek Úsov a Lovecko - lesnické muzeum. Ve středu 13. června si tedy prohlédli interiéry zámku, kde je zaujala černá kuchyně a sbírka trofejí i preparovaných zvířat nejen z Čech, ale i zahraničí. Sály v prvním poschodí představovaly trofeje africké zvířeny (antilopy, gazely, lebka a kly slona, lva pustinného, zebry a nosorožce), sály druhého poschodí naše ptáky a savce, kolekce zbraní a nábytek vyrobený z kořenů stromů. Součástí prohlídky byla i expozice Kolébka lesnického školství, kde si prohlédli dobovou školu s tehdejšími školními pomůckami a Hádanky pánů z Vlašimi, kdy si vyzkoušeli různé hry, hádanky, kvízy a hlavolamy. Vzhledem k tomu, že se počasí v tento den umoudřilo a přestalo pršet, zahráli si na nádvoří i kuželky. A protože zámek neleží zrovna na rovince, tak všichni na závěr výletu uvítali posezení v restauraci U zámku, kde se občerstvili a odpočinuli si po zdolání téměř 400 schodů tam i zpět. Výlet se vydařil a všichni odjížděli bohatší o nové zážitky.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po stopách polárníka Jana Eskyma Welzla, účast na akci: Člověk člověku

Čtvrtek, čtvrtý den Příměstského tábora se nesl ve znamení poznávání města Zábřeh, kde se po příjezdu na vlakové nádraží klienti dozvěděli základní informace o tomto místě, které je neodmyslitelně spjato se spisovatelem, cestovatelem a polárníkem Janem Eskymo Welzlem, u jehož sochy se také vyfotili. Po krátkém seznámení se vydali po jeho uličkách až ke stadionu, kde započala jako již 18. rok akce Člověk člověku, kterou pořádají studenti 3. ročníku Střední školy sociální péče a služeb. Po příchodu byli přivítání ředitelkou školy a studenty, kteří si pro ně připravili několik tanečních vystoupení. Letošní ročník přinesl aktuální téma dovolená versus práce, kde si klienti vyzkoušeli například vyhledat různé předměty v písku, zhlédli pokus s vejcem a vodou, vyrobili si přání nebo náhrdelník z těstovin a další. Po splnění všech úkolů získali upomínkový předmět, který se stane vzpomínkou na den, kdy si užili spoustu zábavy a setkali se s přáteli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cesta na Pražský hrad

Poslední den Příměstského tábora se klienti vydali navštívit odvěký symbol českého státu, nejvýznamnější českou památkou a zároveň jednu z nejvýznamnějších kulturních institucí. Říká se, že toto významné místo by měl každý alespoň jednou za život navštívit, a tak si klienti zvolili pátek 15. 6. 2018. den jako stvořený pro návštěvu Pražského hradu, největšího souvislého hradního komplexu na světě, který se rozkládá na ploše téměř 70 000 m², zapsaného v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Hrad tvoří rozsáhlý soubor paláců, církevních staveb a rozmanitých architektonických slohů, které klienti navštívili s průvodcem, jenž je seznámil například s historií katedrály sv. Víta nebo Starým královským palácem a zasvětil je do životů českých panovníků. Otázkou je, jak tohle vše mohli stihnout za, tak krátkou dobu? Nestihli, a proto se těší na další setkání s tímto kouzelným místem.

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode