Přírodovědecká expedice Praha 2014

13.11.2014 06:00

Tradičním místem setkávání se s exotickou faunou a florou je nás z Petrklíče, místní ZOO v Olomouci. Při poslední návštěvě zde jsme strávili nejvíce času sledováním ryb a vodních živočichů v akváriích v jednom z pavilonů. Když jsme se s klienty bavili o rybách, které jsou větší, než oni sami, došli jsme z jejich nadšených dotazů k nápadu navštívit tyto živočichy v Mořském světě v Praze, kde mají v současné době největší nádrž o objemu 100 000 litrů mořské vody, kterou obývají žraloci. Velký zájem u klientů vyvolala korálová jeskyně, která nabízí úžasný pohled do pestrého podmořského světa. Jeskyně je 25 metrů dlouhá a obsahuje 10 atypických akvárií zabudovaných v umělé skalní stěně. V akváriích jsme obdivovali živé korály, pestré korálové ryby a další mořské živočichy.

Kromě návštěvy Mořského světa, jsme navštívili i Botanickou zahradu, respektive její Tropický skleník Fata Morgana, který se nachází mimo areál venkovních expozic Botanické zahrady, na jižním svahu trojské stráně. Moderní stavba s neobvyklým esovitým půdorysem je zapuštěna do skalnatého terénu. Přirozeně členitého povrchu skály, která tvoří zadní stěnu skleníku, je zde důmyslně využito k terasovité výsadbě rostlin. Vzniká tak pozoruhodná expoziční plocha o rozloze cca 1750 metrů čtverečních. Abychom se dostali k tomuto unikátu, museli jsme zdolat schody do stráně táhnoucí se několik desítek metrů. Není divu, že nese skleník takový název, po sto schodech v jeho spatření vidí člověk vlastní spásu.

A protože nejenom obdivováním krás přírody živ je člověk, vyhledali jsme restauraci, která vyhovovala našim potřebám – kde měli levné, ale dobré jídlo, příjemné prostředí a vstřícnou obsluhu. Zde si klienti mohli procvičit své schopnosti v situaci, ve které se běžně lidé nacházejí. Vybrat si jídlo a pití, objednat si jej u obsluhy, počkat než jej připraví a donesou, mezitím konverzovat s přáteli, najíst se, zaplatit a odejít. S podporou pracovníků samozřejmě vše bez problémů zvládli. I cestování RegioJetem z Olomouce do Prahy a zpět nebyl pro naši skupinu žádný problém, cesta utekla a po návratu bylo co vyprávět.

Cestování, přírodě a Praze zdar!

Mgr. Markéta Gregorová

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode