Výlet do Sloupsko – Šošůvských jeskyní a na Státní zámek Rajec nad Svitavou

31.08.2017 07:17

Dne 30. 8. 2017 se klienti a zaměstnanci Klíče zúčastnili výletu do Sloupsko – šošůvských jeskyní, které jsou největší zpřístupněné jeskyně v České republice a poté navštívili Státní zámek Rajec nad Svitavou.  

Ráno jsme nastoupili do autobusu a v 8:30 hodin jsme vyjeli. Cesta autobusem byla klidná a rychle utíkala. Po příjezdu na parkoviště u  jeskyní jsme si všimli tří skal, které se tyčí nad parkovištěm. Toto seskupení se nazývá Otec, matka a syn. Měli jsme dostatek času na prohlídku okolí jeskyní. Před vstupem do jeskyně nás upoutalo další seskupení skal, kde jsme mohli sledovat nácvik horolezců. Byli mezi námi také imobilní klienti, kteří zvolili bezbariérovou trasu a absolvovali ji za podpory zaměstnanců. Naše prohlídka začala v 10:00 hodin za doprovodu průvodce, který nám po vstupu do jeskyní začal vyprávět historii jeskyní, které mají nejrozsáhlejší komplex síní, chodeb, domů a podzemních propastí. Prošli jsme si Nicovou jeskyni, Eliščinou jeskyní s mnoha krápníky různých typů a barev. Tato jeskyně má dobrou akustiku, proto se tu příležitostně konají pěvecké a hudební koncerty. Pokračovali jsme po schodech do nejrozsáhlejší části jeskyní - Starých skal a dále do velké podzemní propastí Nagelova. Následovala Stříbrná chodba. Prohlídka končila v jeskyni Kůlna, kde byly nalezeny části lebky neandrtálského člověka asi 45 000 let staré. Celou prohlídkou nás doprovázeli netopýři, kteří jeskyně obydlují. Přes různá úskalí během prohlídky (kluzká podlaha, mnoho schodů, šikmé sestupy a cesty do kopce) jsme to zvládli a po ukončení prohlídky jsme si odpočinuli v areálu jeskyní, kde jsme se naobědvali, ochutnali místní zmrzlinu a kávu.

Po přestávce jsme autobusem pokračovali na Státní zámek Rajec nad Svitavou, který je architektonickým skvostem Moravy. Již při vstupu na upravené nádvoří se před námi otevřel pohled na velké jezírko a vodotrysk plný kvetoucích leknínů. Před zámkem nás upoutaly vzrostlé citrusy s velkými plody, oleandry, palmy a azalky.

Naše prohlídka za doprovodu průvodkyně začala v přízemí zámku, který je bezbariérový. V interiéru přízemí ve vstupní hale nás upoutaly dva velké stoly, které mají vrchní desku vyrobenou z krápníků. Dále jsme si prohlédli typické reprezentační místnosti. Za povšimnutí stály bohatě vyřezávané kazetové stropy, jídelna s původním jídelním servisem, cenná sbírka broušených křišťálových nádob a orientálního porcelánu, květinový salonek a spousta jiných zajímavostí. V prvním patře zámku právě probíhala výstava hraček a dále jsme si prohlédli soukromé obytné a hostinské pokoje s unikátní klenotnicí.

Po ukončení prohlídky jsme navštívili galerii, kde jsme si zakoupili upomínkové předměty a využili nabídky občerstvení v zámecké restauraci. Na zpáteční cestu jsme se vydali po 15. hodině a byli jsme rádi, že se výlet vydařil a vyšlo nám dobré počasí.

Alena Rimanovská

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode