Výstava Milování v přírodě

24.08.2017 14:11

Od 7. dubna do 24. září 2017 připravilo Vlastivědné muzeum v Olomouci zatím nejodvážnější výstavní počin ve své historii, proto jsme si ani my nechtěli nechat ujít výstavu s lechtivým názvem - Milování v přírodě s podtitulem Průvodce intimním životem zvířat. Výstava mapuje pestrost pohlavního života zvířat. Zároveň ale ukazuje, že i bez sexu se dá rozmnožovat. Byli jsme tak provedeni různými zákoutími neobyčejně rozmanitých způsobů rozmnožování, námluv, vzniku života a pestrosti pohlavních orgánů. 

   V úvodu výstavy se klienti dozvěděli, proč vůbec v přírodě existuje sex a jaké jsou jeho výhody oproti nepohlavnímu rozmnožování. Představena byla i řada živočichů, kteří sex provozují jen občas, jako jsou strašilky, které jsme si na výstavě prohlédli v insektáriu, nebo jej dokonce neprovozují vůbec jako např. mikroskopičtí vířníci. Klienty zaujaly způsoby, jakými se jednotlivé druhy zvířat namlouvají nebo jak samci bojují o přízeň samic, což také ovlivňuje to, zda jsou samci větší a pestřejší než samice. Pakliže v sobě samec a samice najdou zalíbení, přecházejí k „věci“, tedy kopulaci. V této části výstavy se klienti dověděli řadu pikantních informací, např. kdo je mezi zvířaty rekordmanem, co se týče délky kopulace, která může trvat dny, týdny, ba i měsíce. Kopulací však pohlavní výběr a soutěž mezi samci ještě nutně nekončí. U druhů, kde hrozí, že samice kopulovala nebo bude kopulovat ještě s jiným samcem, se samci starají o to, aby v závodu spermií vyhrály právě ty jejich. V přírodě mají samci mnohem více způsobů, jak zajistit oplození právě svou spermií. U některých druhů pomáhá pouhé hlídání samice po kopulaci. Jinde si samci zajistí její věrnost použitím kopulačních zátek – zacpou samicím pohlavní otvor. Trochu to připomíná středověké pásy cudnosti a jeden takový jsme i viděli na výstavě spolu s fotografiemi zvířecích kopulačních zátek. V závodu spermií nakonec jedna zvítězí a oplodní vajíčko. Z toho vznikne nový jedinec. Zda to bude samec nebo samice může záviset na tom, jaká spermie závod vyhrála. Každopádně tady končí milování a začíná často únavná rodičovská péče.

   Klienti si v průběhu prohlídky měli možnost prohlédnout pod mikroskopem několik brouků, poslechnout si jak zpívá slavík, skřivan nebo jaké milostné zvuky vydává keporkak.

 

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode